Results 4th National Blind And Deaf Judo Championships

 

SUB JUNIOR CATEGORY (10-15 Years)
4TH National Blind & Deaf Judo Championships at GOA.

2015-2016

 

BLIND-BOYS BLIND-GIRLS
WINNERS U.P.
RUNNERS UP CHH
Below 30 kg        Below 30 kg       
1st Devendra CHH 1st Astomi Mahato W.B.
2nd Puran Kumar CHH 2nd Priyanshu Chaurasiya U.P.
3rd E. Rakesh AP 3rd Bhawna Awasthi U.P.
3rd G. Devia AP
Below 35 kg Below 35 kg       
1st Ritik Kumar DEL 1st Pooja CHH
2nd Bhala Shukla U.P. 2nd Pratibha Kashyap U.P.
3rd Prashant Kumar MAH 3rd Ragini CHH
3rd Nitesh DEL 3rd Poonam Chanasiya U.P.
Below 40 kg Below 40 kg       
1st Chandra Prakash U.P. 1st Anita Yadav U.P.
2nd Dharmendra Kumar U.P. 2nd Asha Kumari RAJ
3rd G. Sunder Murthy T.N.
3rd K. Ashok TEL
Below 45 kg Below 45 kg       
1st Ankur Kumar UP 1st Arti Mahato W.B.
2nd P. Parveen TEL 2nd Neelam U.P.
3rd Mohd. Javeed RAJ 3rd Arti Devi U.P.
3rd Abed Quireshi TEL 3rd Chameli CHH
Below 50 kg
1st Aman Kumar DEL
2nd Prakash Chandra DEL
3rd Prashant Kumar UP
3rd Rohit Sharma DEL
Above 50 kg
1st S. Javeed AP
2nd N. Goutham TN
3rd Mohit Pandey DEL
3rd Ajith Kumar TN
 

 

 

 

 

 

 

SUB JUNIOR CATEGORY (10-15 Years)
DEAF-BOYS DEAF-GIRLS
WINNERS U.P.
RUNNERS UP HAR
Below 30 kg        Below 30 kg       
1st Tinku HAR 1st Tanjila Khatam W.B.
2nd Alok Mishra UP 2nd Tamanna HAR
3rd Ankit HAR 3rd Priya Yadav U.P.
3rd Yogesh MAH
Below 35 kg Below 35 kg  
1st Amit Mishra UP 1st Mandira Gatayat W.B.
2nd Ram Krishna UP 2nd Ruby Devi U.P.
3rd Himanshu Singh UP 3rd Deepika HAR
3rd Gunendra CHH 3rd Kamini RAJ
Below 40 kg Below 40 kg  
1st Ritik Kumar UP 1st Nirchara HAR
2nd Hemant HAR 2nd Shalu Pal U.P.
3rd Gaurav HAR 3rd Pooja Devi U.P.
3rd Naimish UP 3rd Gaushiya Bano U.P.
Below 45 kg Below 45 kg  
1st Rahul UP 1st Ayushi Verma U.P.
2nd Suraj Saini UP 2nd Ishrat HAR
3rd Anuj UP 3rd Reena HAR
3rd Sushil UP 3rd Tasmiya Seikh GOA
Below 50 kg Above 45 kg  
1st Amit Pandey UP 1st Manju Sahu CHH
2nd Aman Pathak UP 2nd S.Parimala T.N.
3rd Gurpreet Singh UP 3rd Shanu Kumari RAJ
3rd Sandeep Kumar UP 3rd Sapna HAR
Above 50 kg
1st Usman UP
2nd Aman Kumar HAR
3rd K. Pravin TN
3rd Jamaluddin Goa

 

JUNIOR CATEGORY ( 15-20 Years)
BLIND-BOYS BLIND-GIRLS
WINNERS

RUNNERS UP

U.P.

DELHI

Below 46 kg        Below 40 kg       
1st Kartik Mahato W.B. 1st Anita Gautam U.P.
2nd Sandip Sain W.B. 2nd Bhuri M.P.
3rd Govind Kumar U.P. 3rd Saloni U.P.
3rd Rohit Gupta W.B. 3rd Sudama M.P.
Below 50 kg        Below 44 kg  
1st Rajat Bidhuli DEL 1st Anjali Sahu RAJ
2nd Madhav Raj T.N. 2nd Sahanti M.P.
3rd Yashwant Kumar U.P. 3rd Babita M.P.
3rd Shahid Ali Goza W.B. 3rd Rajni Lodhi M.P.
Below 55 kg Below 48 kg  
1st Madan DEL 1st Rati Mishra U.P.
2nd Pritam Adhikary W.B. 2nd Jhanki Thakur M.P.
3rd Gaurav Singh DEL
3rd Raju Karmakar W.B.
Below 60 kg Below 57 kg  
1st Kuldeep U.P. 1st Komal Jaiswal U.P.
2nd Aaditya Sherpa NEP 2nd Lalita Meena RAJ
3rd Parveen TEL 3rd S.Monisha T.N.
3rd S.K.Mohd. Sohail TEL
Below 66 kg
1st K. Ram Rao TEL
2nd Mh.  Azharuddin RAJ
Above 66 kg
1st Monu HAR
2nd Manoj Bhatta NEP
3rd Mohd. Ubaid TEL
3rd R. Shiva TEL
 

 

 

 

 JUNIOR CATEGORY ( 15-20 Years)
DEAF-BOYS DEAF-GIRLS
WINNERS

RUNNERS UP

HARYANA

U.P.

Below 46 kg        Below 40 kg       
1st Aslam B. Ganjwal GOA 1st Nisha U.P.
2nd Anshu Gupta U.P. 2nd Sarita Yadav U.P.
3rd Partha  Paral W.B. 3rd Alisha L. Dabattar GOA
3rd Nitesh K. Mahishwar MAH 3rd Priyanka HAR
Below 50 kg        Below 44 kg  
1st Sudeepta Day W.B. 1st S.Anitha T.N.
2nd Shubham U.P. 2nd Jyoti Kumari U.P.
3rd Mohit Yadav HAR 3rd Poonam Patra W.B.
3rd Mandan Mayank GOA 3rd Tarunam HAR
Below 55 kg Below 48 kg  
1st Shakeel Ali HAR 1st Neha HAR
2nd Mohd. Parvez T.N. 2nd Shivani HAR
3rd Naresh Kumar HAR 3rd Meena Thakrey CHH
3rd Amit Kumar HAR
Below 60 kg Below 52 kg  
1st Jeetu U.P. 1st Anju HAR
2nd Parmal HAR 2nd Jogindri HAR
3rd V. Santosh T.N.
3rd Amir Raza U.P.
Below 66 kg Below 57 kg  
1st Asif Khan HAR 1st Suchitra W.B.
2nd Romaldo D’Souza GOA 2nd P.Sherlin T.N.
3rd Nabeel Ahmad J&K 3rd Manorma Sain RAJ
3rd Rahul Verma RAJ
Above 66 kg Above 57 kg  
1st Pankaj Yadav HAR 1st Munni Kumari U.P.
2nd Mihir D Parekh GUJ 2nd Poonam HAR
3rd Al-Karim Damani MAH 3rd Annya Kauji W.B.
3rd Aquif Abdul Shaikh GOA

 

SENIOR CATEGORY (Above 20 Years)
BLIND-MEN BLIND-WOMEN
WINNERS T.N.
RUNNERS UP HAR
Below  55 kg        Below  48 kg
1st Mahesh Mahabdi MAH 1st R.Vijaya Shanti T.N.
2nd Ravi Kumar HAR 2nd Pram Bai M.P.
3rd Kapil Ram CHH
3rd  Rahul  Nawagne MAH
Below  60 kg Above  63 kg  (Open)
1st P. Nagraj TEL 1st Sushila T.N.
2nd Amit Yadav W.B. 2nd Papathi T.N.
3rd Nadeem DEL 3rd Poongavanam T.N.
3rd Hari Ram CHH 3rd Pandeeshwari T.N.
Below 66 kg
1st Jaydeep Singh MAH
2nd Karm Pal HAR
3rd Dashrath Ahirwar M.P.
3rd S.K. Yaqoob Pasha TEL
Below 73 kg
1st J.Manoharan T.N.
2nd K. Manjeet Ram MAH
3rd Abhay Pratap U.P.
3rd Mahesh Yadav MAH
Below 81kg
1st Ramesh Kumar HAR
2nd Sudhanshu Kumar DEL
3rd Rajeev Bhatiya HAR
Above 81 kg
1st Sunil Kumar HAR
2nd G. Venkatesh TEL
3rd Arvind Sharma CHH
 

 

 

 

 

 

SENIOR CATEGORY (Above 20 Years)
DEAF-MEN DEAF-WOMEN
WINNERS J&K
RUNNERS UP HAR
Below  55 kg        Above  63 kg  (Open)
1st Sunil Kumar J&K 1st Raj Ahlawat HAR
2nd Raj Kumar J&K 2nd Poonam Yadav CHH
3rd Trivendra Baghel CHH 3rd K. Diviya T.N.
3rd Aoop HAR
Below 60 kg       
1st Fareed Khan HAR
2nd Rohit Yadav HAR
3rd Sridam Manna WB
3rd Deepak Lamba HAR
Below 66 kg       
1st Chetan C J&K
2nd Rohan Kumar J&K
3rd Nitesh Shukla CHH
Below 73 kg       
1st Akash Singh HAR
2nd Vijay Pal CHH
3rd Shubham Kumar J&K
Below 81 kg       
1st Vivek Singh J&K
2nd Khan Abdul Kalam MAH
3rd Vishal Shukla CHH
3rd Pradeep Gupta MAH
 

 

 

 

OVERALL

1st U.P. 16 – GOLD, 15 – SILVER, 11 – BRONZE = 42
  2nd Haryana 12 – GOLD, 11 – SILVER, 11 – BRONZE = 34

 

Upcoming Events