Results 5th National Blind And Deaf Judo Championships

5th National Blind & Deaf Judo Championships at Haryana.

2016-2017

SUB JUNIOR CATEGORY (10-15 Years)
BLIND-BOYS BLIND-GIRLS
WINNERS U.P. (05 G, 01 S, 01 B)
RUNNERS UP HARYANA (03 G, 07 S, 09 B)
Below 30 kg        Below 25 kg       
1st Jagdesh U.P.
2nd Taran Khatri HAR
3rd Akashdeep Singh DEL
3rd Deva G TEL
Below 35 kg Below 30 kg       
1st Piyush HAR 1st Bhawna Awasthi U.P.
2nd Sai Krishna J TEL 2nd Sanskriti Shah HAR
3rd Harshit Saxena DEL
Below 40 kg Below 35 kg       
1st Gowrav Yadav U.P. 1st Shyamati HAR
2nd Dermendra Kumar U.P. 2nd Sheetal HAR
3rd Sundramurthy T.N. 3rd Neeru HAR
3rd Mustafa HAR 3rd Neha Yadav HAR
Below 45 kg Below 40 kg       
1st Ankur UP 1st Poonam Shukla U.P.
2nd Ankit HAR 2nd Shubhashini P T.N.
3rd Afzal HAR 3rd Ayushi HAR
3rd Ali Jaan HAR 3rd Pradeepa Kashyap U.P.
Below 50 kg Below 45 kg
1st Mohd. Asif DEL 1st Farina HAR
2nd Vishal HAR 2nd Bulbul HAR
3rd Santosh HAR 3rd Varsha HAR
3rd Ravi Shankar HAR
Above 50 kg Above 45 kg
1st Subash Tripathi DEL
2nd Krishna HAR
3rd Naresh S TEL
3rd Ajith Kumar P T.N.

 

SUB JUNIOR CATEGORY (10-15 Years)
DEAF-BOYS DEAF-GIRLS
WINNERS U.P. (05 G, 03 S, 11 B)
RUNNERS UP HARYANA (03 G, 04 S, 08 B)
Below 30 kg        Below 25 kg       
1st Sahil PUN 1st Arti HAR
2nd Arshnoor PUN 2nd Aaisha HAR
3rd Ritik HAR 3rd Gurleen PUN
3rd Abinav U.P. 3rd Ayushi HAR
Below 35 kg Below 30 kg  
1st Tinku HAR 1st Simranjeet PUN
2nd Yogesh Ashok MAH 2nd Khushi HAR
3rd Himanshu Singh U.P. 3rd Shakshi U.P.
3rd Ajay Kumar HAR 3rd Sakshi Panday U.P.
Below 40 kg Below 35 kg  
1st Love Preet PUN 1st Benzir U.P.
2nd Rahul Yadav U.P. 2nd Harmandeep PUN
3rd Manish HAR 3rd Tammana HAR
3rd Amit Mishra U.P. 3rd Priti GOA
Below 45 kg Below 40 kg  
1st Ritik U.P. 1st Rubi Devi U.P.
2nd Anil PUN 2nd Bharti HAR
3rd Pankaj Keshrwani U.P. 3rd Shabnam U.P.
3rd Chaman HAR 3rd Teena PUN
Below 50 kg Below 45 kg  
1st Sushil U.P. 1st Nirchara HAR
2nd Anil Prajapati U.P. 2nd Safanazir Khan GOA
3rd Rishab Jaiswal U.P. 3rd Ayushi U.P.
3rd Rahul U.P. 3rd Kanak HAR
Above 50 kg Above 45 kg  
1st Usman U.P. 1st Parimal S T.N.
2nd Amit Pandey U.P. 2nd Chatna HAR
3rd Guruprit U.P. 3rd Neeta Waghmode GOA
3rd Kapil HAR 3rd Jothi S PUN

 

JUNIOR CATEGORY ( 15-20 Years)
BLIND-BOYS BLIND-GIRLS
WINNERS

RUNNERS UP

U.P.

DELHI

Below 46 kg        Below 40 kg       
1st Ram Bharosa U.P. 1st
2nd Anshu Kumar DEL 2nd
3rd Rahul U.P. 3rd
3rd Ajith Babu U.P. 3rd
Below 50 kg        Below 44 kg  
1st Rajat Bidhuri DEL 1st Sweti Dhuru CHH
2nd Yashwant Kumar U.P. 2nd Aarthi Viskarma U.P.
3rd Praveen HAR 3rd Anbukarasi S T.N.
3rd Rohit Sharma DEL 3rd Anjana Lodhi M.P.
Below 55 kg Below 48 kg  
1st Hassan Ali TEL 1st Rajni CHH
2nd Madhanraj K T.N. 2nd Trivedi M.P.
3rd Madan DEL 3rd Nikki M.P.
3rd Prakash Chandr DEL
Below 60 kg Below 52 kg       
1st Javeed S A.P.
2nd Akash Singh U.P.
3rd Ghanzanfar UL TEL
3rd Sisindri A.P.
Below 66 kg Below 57 kg  
1st 1st Gowrish T.N.
2nd 2nd Ilakiya E T.N.
3rd Kamal Verma U.P.
Above 66 kg Above 57 kg
1st Deepak HAR 1st Nandini T.N.
2nd Uday Venkatesh MAH 2nd Durga T.N.
3rd Shiva R TEL
3rd Rankaj Singh DEL
 JUNIOR CATEGORY ( 15-20 Years)
DEAF-BOYS DEAF-GIRLS
WINNERS

RUNNERS UP

HARYANA

U.P.

Below 46 kg        Below 40 kg       
1st Arun Yadav U.P. 1st Priyanka HAR
2nd Piyush HAR 2nd Divya HAR
3rd Sahil J&K 3rd Sirsti Yadav U.P.
3rd Hemant HAR 3rd Renu HAR
Below 50 kg        Below 44 kg  
1st Gursharan Pal PUN 1st Jothi Kumari U.P.
2nd Komal Sharma MAH 2nd Anchal Singh U.P.
3rd Sonu U.P. 3rd Rithendra U.P.
3rd Tribhun Somesh MAH 3rd Parminder Kaur PUN
Below 55 kg Below 48 kg  
1st Yoginder HAR 1st Gunakshi J&K
2nd Himanshu HAR 2nd Shibha Kumar J&K
3rd Sanjeel GOA 3rd Kavita HAR
3rd Madan Meghraj MAH 3rd Reena HAR
Below 60 kg Below 52 kg  
1st Jeetu Prasad U.P. 1st Anju HAR
2nd Shahrukh Khan U.P. 2nd Reshma M T.N.
3rd Rohit Kumar J&K 3rd Vandana HAR
3rd Rajesh HAR 3rd  Meena Thakre CHH
Below 66 kg Below 57 kg  
1st Nabeel Ahmad J&K 1st Jogindri HAR
2nd Mahaleshwar GOA 2nd Barkha U.P.
3rd Aman HAR 3rd
3rd Raj Singh U.P.
Above 66 kg Above 57 kg  
1st Abhishek Singh U.P. 1st Poonam HAR
2nd Ajaz Ahmad J&K 2nd Priya Sharma HAR
3rd Asif Khan HAR 3rd
3rd Ramesh Kumar HAR

 

SENIOR CATEGORY (Above 20 Years)
BLIND-BOYS BLIND-GIRLS
WINNERS

RUNNERS UP

 
Below 55 kg        Below 44 kg       
1st Shabbuddin Ansari DEL 1st Janki Bai M.P.
2nd Suresh V T.N. 2nd Poongavanam S T.N.
3rd Irfan Ahmed Al Hamoomi TEL 3rd Jageswari CHH
3rd Gaurav Singh DEL 3rd Sukhvati Takur M.P.
Below 60 kg        Below 48 kg  
1st Karm Pal HAR
2nd Dharshan Arun K MAH
3rd Maria Augustine T.N.
3rd Nagaraju P TEL
Below 66 kg Below 52 kg  
1st Jaydeep Hridaya S MAH 1st Monisha S T.N.
2nd Dhaval Trivedi MAH 2nd Pandeeswari V T.N.
3rd Kuldeep U.P. 3rd Malit Sahu CHH
3rd Vinay Ravindra A MAH 3rd Prem Bai M.P.
Below 73 kg Below 57 kg  
1st Monu HAR
2nd Ajay Nankaram MAH
3rd Manoharan J T.N.
3rd Joginder HAR
Below 81 kg Below 63 kg  
1st Ramesh HAR 1st Priyanka Ghrume MAH
2nd Tanishq Chaurasia DEL 2nd Shakututla CHH
3rd Shubhanshu Kumar DEL
Above 81 kg Above 63 kg  
1st Sunil HAR 1st Papati T.N.
2nd Sunil Kumar HAR 2nd Mageswari T.N.
3rd Nagaraju G TEL 3rd Vijya T.N.
3rd Pradeep Kumar DEL

 

SENIOR CATEGORY (Above 20 Years)
DEAF-BOYS DEAF-GIRLS
Below 55 kg        Below 44 kg       
1st Harish Chand U.P. 1st
2nd Romil Singh U.P. 2nd
3rd Selva G TEL 3rd
3rd Jay Kumar CHH 3rd
Below 60 kg        Below 48 kg  
1st Pardeep HAR 1st Raj Ahlawat HAR
2nd Deepak Lamba HAR 2nd Rukya Bano J&K
3rd Banwari Lal PUN 3rd Punam Yadav CHH
3rd Ramesh Chauhan GOA 3rd
Below 66 kg Below 52 kg  
1st Fareed Khan HAR 1st
2nd Akash Singh HAR 2nd
3rd Rohit Yadav HAR 3rd
3rd Ravinder HAR 3rd
Below 73 kg Below 57 kg  
1st Sumit Soni PUN 1st Rakhshinde Mehak J&K
2nd Shubam Kumar J & K 2nd Yogita Gaounkar GOA
3rd Kuldeep Sharma HAR 3rd
3rd Vijender Khatana HAR 3rd
Below 81 kg Below 63 kg  
1st Vishal Shukla CHH 1st
2nd Amrit Pal Singh PUN 2nd
3rd Deepak Dalal HAR
3rd Saurav HAR
Above 81 kg Above 63 kg  
1st Vivek Singh J&K 1st
2nd Pradeep  Gupta MAH 2nd
3rd
Upcoming Events